Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
TSW Tworzenie Stron wwwTworzenie stron internetowych Wągrowiec
Porady związane ze stronami internetowymi

Tworząc swoją pierwszą stronę www, warto zapoznać się z poradami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej. Pozwolą one uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas programowania. Nasz poradnik omawia takie zagadnienia jak walidacja stron www przez W3C, standardy stron internetowych, znaczniki html, które są niezgodne z obecnymi standardami, znaczenie poszczególnych meta tagów oraz wiele innych kwestii związanych z programowaniem i budową stron internetowych.
>>> Tutorial tworzenia stron internetowych <<<
>>> Jak sprawdzić wskaźnik PageRank <<<

Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia stron www.

Przestarzałe znaczniki HTML.

Na wielu stronach internetowych stosowane są przestarzałe znaczniki, które już dawno zostały zastąpione nowszymi. Obecnie jeszcze wszystkie najpopularniejsze przeglądarki wspierają obsługę tych znaczników, ale z każdą następną wersją mogą przestać je obsługiwać. Do tego typu przestarzałych znaczników należą między innymi znaczniki <b>, <center>. Jeśli na nowej witrynie internetowej znajdują się takie tagi, znaczy to, że została ona wykonana niezgodnie ze standardami i w nowszych przeglądarkach może się wyświetlać nieprawidłowo. Takie znaczniki na serwisie www świadczą również o braku profesjonalizmu firmy, która ją wykonywała.

Kodowanie strony internetowej

Kodowanie jest to sposób w jaki zapisywane są na witrynie www znaki. Obecnie standardem jest kodowanie UTF-8 lecz wiele firm nadal stosuje ISO-8859-2. Strony wykonane w takim standardzie nie wyświetlają się poprawnie w każdej przeglądarce. Dokładnie, to polskie znaki mogą zamieniać się w "krzaczki", szczególnie dla osób korzystających z zagranicznych systemów operacyjnych i przeglądarek bez obsługi kodowania ISO-8859-2. Kodowanie UTF-8 jest standardowym, które obsługuje zdecydowanie więcej systemów operacyjnych oraz przeglądarek, dlatego znacznie korzystniej jest stosować właśnie ten standard zapisu znaków na stronach internetowych.

Animacje Flash

Animowane menu i różne ważne treści wyświetlane za pomocą technologii Flash są atrakcyjne dla oka, ale mają również swoje wady. Większość z nich nie tylko wczytuje się znacznie dłużej niż zwykłe witryny www wykonane w HTML. Nie przedstawiają one również żadnej treści dla przeglądarek nie obsługujących tej technologii. W praktyce znaczy to tyle, że zamiast menu, czy całej strony w przeglądarce pojawi się napis, że by oglądać daną stronę niezbędna jest wtyczka obsługująca Flash. Użytkownik korzystający z przeglądarki bez obsługi animacji Flash nie będzie miał możliwości swobodnego poruszania się po serwisie, ani przeglądania wartościowych treści. Warto więc zwrócić uwagę by menu i ważne informacje na stronie internetowej zawarte były w czystym HTML.

Poprawne wyświetlanie strony www w najpopularniejszych przeglądarkach

Wiele firm tworząc stronę internetową przystosowuje ją jedynie pod konkretną przeglądarkę, z której korzysta zlecający stworzenie witryny www. Oznacza to, że serwis www, może wyświetlać się nieprawidłowo dla większości użytkowników. W tym wypadku nie ma znaczenia czy kod strony www jest zgodny ze standardami W3C, ponieważ nie wszystkie najpopularniejsze przeglądarki poprawnie interpretują te same znaczniki HTML. Przed odbiorem witryny internetowej należy sprawdzić czy wyświetla się prawidłowo w następujących przeglądarkach: Mozilla Firefox (49,11%), Chrome (9,21%) / Iron, Opera (10,22%), Internet Explorer 7 / 8 (29,75%). Pozostałe przeglądarki (1,71%), których jest bardzo dużo wykorzystuje nieliczna garstka użytkowników i nie jest konieczne dopasowanie kodu strony (jeśli jest zgodny ze standardem W3C) do każdej z nich.

Tworzenie stron internetowych Wągrowiec. Wszelkie prawa zastrzeżone ©